Az Amerikai Értékpapír- és Tőzsdefelügyelet (SEC) ajánlása
A legújabb cryptodeviza vagy token vásárlását tervezi?
Lori Schock, az Amerikai Értékpapír- és Tőzsdefelügyelet „Office of Investor Education and Advocacy” igazgatójának cikke:
Vegyek, vagy ne vegyek? Nem tudom megmondani, hogy hányan kerestek meg azzal, hogy fektessenek-e bitcoinba. Nemrég vezettem befektetői képzést egy nyugdíjas közösségnél, és egy hölgy azt mondta:
A gyermekeim folyamatosan sürgetnek, hogy fektessek bitcoinba – ez a hajó elment már? biztonságos ez egyáltalán?
Persze nem csak az idősek érdeklődnek a bitcoin és egyéb cryptodevizák iránt. Az ezredforduló közelében születettek is felszálltak erre a vonatra. Bár nem tudok befektetési tanácsokat nyújtani a bitcoinról vagy bármely más crypto-befektetésről, tanácsot adhatok néhány olyan alapvető dolgot illetően, amelyeket érdemes figyelembe venni, mielőtt befektetési döntést hozunk.
Talán a legfontosabb tényező, hogy a crypropiac teljesen másképpen működik, mint a hagyományos, szabályozott értékpapírpiac. Például az értékpapír-törvények olyan erős védelmet nyújtanak, ami a cryptopiacon nem létezik. Sokszor azt sem lehet tudni pontosan, kivel üzletelünk, hova kerül a pénzünk, vagy milyen megtérülést kapunk majd. Részletesebb információért a SEC elnökének, Jay Claytonnak 2017 decemberi nyilatkozatát (angolul) érdemes elolvasni.
Ezek a digitális befektetési eszközök nagyon felkapottak, és sok híresség figyelmét is felkeltették már. Láthatjuk őket a közösségi médiában, a rádióban vagy a televízióban, ahogy éppen a bitcoint , vagy más cryptoterméket és szolgáltatást hirdetnek . Soha ne fektessünk be kizárólag egy híresség támogatása miatt. Csak azért, mert kedvencünk szerint egy termék vagy szolgáltatás jó befektetés, nem jelenti azt, hogy az úgy is van.
A divatos befektetések különösen célpontjai a csalóknak, ezért tartsuk szem előtt, hogy igen nagy a veszélye, hogy csalás áldozatává válunk. A csalást művészi szinten művelők kihasználják az újszerűséget, hiszen ilyenkor nincs ellenőrizhető múltja a terméknek. Sokkal könnyebb, úgy eladni valamit, hogy kijátsszák a „mindenki ezt vásárolja” kártyát, illetve amikor eleve ismerős, divatos hívószavakkal dobálóznak egy termékkel kapcsolatban. Ilyenkor nagy lehet rajtunk a nyomás, hogy a terméket azonnal megvásároljuk.
Ne dőljünk be az ilyen erőszakos értékesítési taktikának: a garantált megtérülés, vagy túl nagy haszon ígérete mind túl szép ahhoz, hogy igaz legyen.
Ellenőrizni kell, hogy az illető rendelkezik-e befektetési tanácsadói engedéllyel. Szánjunk időt rá, hogy megfelelő befektetési döntést tudjunk hozni. Bátran kérdezzünk, és csak egyértelmű válaszokat fogadjunk el. Például: „Kivel kötök szerződést pontosan?” „Mi lesz a pénzem sorsa?”.
Nagyon fontos megértenünk, hogy ha elveszítjük a befektetett pénzünket, nem lesz semmilyen felügyeleti szerv vagy hatóság, akihez fordulhatunk segítségért, még csalás esetén sem. Vegyük figyelembe, hogy ezek a crypto-befektetések még nagyon újak. Jelentős kockázatot jelenthet, hogy pénzt helyezzünk be valami olyasmibe, ami nem rég óta létezik.
A kockázat csökkentésének egyik módja a befektetések diverzifikálása. Ne tegyünk fel mindent egy lapra. Így, ha az egyik befektetésünk veszteséges, akkor a többi esetleg kompenzálhatja.
forrás : SEC